Dnešná technika je na špičkovej úrovni a prináša ti v práci aj rôzne uľahčenia pri plnení si pracovných povinnosti. Nie vždy to je však uľahčenie. Častokrát sa totiž stáva, že ti prináša aj menšiu produktivitu a výkon v tvojej práci alebo aj v súkromnom živote. Práve preto je opatrnosť na mieste. Je potrebné, aby si sa naučil rozlišovať, čo je pre teba prínosom a čo znižuje tvoj výkon.
Už v samotnom slove je nápoveda – MULTI-VIAC a TASK-ÚLOH. Multitasking je riešenie alebo spracovávanie viacerých úloh naraz. Skvelé však? Pravdou však je, že multitasking je pomocníkom iba pre techniku, ktorá vládne v dnešnej dobe svetom. Tvoj počítač, mobilný telefón, či notebook je schopný pracovať tak, že má na pozadí spustených niekoľko aplikácií, či úloh naraz. Stáva sa ti počas práce, že odbiehaš do svojho telefónu skontrolovať, čo sa deje na sociálnych sieťach? Potrebuješ skontrolovať na instagrame alebo na facebooku, ako má riešenú reklamu tvoja konkurencia? Alebo si spomenieš, že si ešte neodpísal susedovi, ktorý chcel od teba nejakú radu? Toto všetko je multitasking, pretože počas svojej práce zamestnávaš svoju myseľ inou činnosťou. Pokiaľ využívaš multitasking aj ty sám na sebe, tak je potrebné, aby si prehodnotil, čo ti to dáva. Pretože pokiaľ ťa multitasking ovláda, tak s najväčšou pravdepodobnosťou je tvoja produktivita a koncentrácia pri tvojej práci na veľmi nízkej úrovni. Je dosť možné, že si to sám ani neuvedomuješ.
Vedecký je dokázané, že tvoja produktivita a výkon pri akejkoľvek činností nie je taká, akou by bola, pokiaľ by si neodbiehal mysľou k iným činnostiam. Tvoj mozog síce miluje vyrušenie, avšak sústrediť sa dokáže len na jednu činnosť. Možno máš pocit, že si počas dňa stihol toho až až. Avšak pravdou je, že táto produktivita je falošná. Nie je možné, aby si sa plne sústredil na danú úlohu, pokiaľ tvoja myseľ odbieha na inú úlohu. Ľudský mozog to jednoducho nie je schopný zvládať a spracovávať.
Stres, náročné pracovné povinnosti a množstvo záležitosti, ktoré dnešná doba prináša je na človeka veľkou psychickou záťažou. Už len táto kombinácia je pre tvoju psychiku a tvoje telo veľkou záťažou. Pretože v tom žiješ každý deň, tak je prirodzené, že si neuvedomuješ rizika s tým spojené. Jednoducho stres vnímaš už tak nejako ako prirodzenú súčasť tvojich pracovných povinnosti. Pokiaľ však k tomu pridáš využívanie multitaskingu, tak vedz, že táto kombinácie je pre tvoje duševné zdravie nebezpečná. Okrem toho, že má vplyv na tvoju pamäť, tak si môžeš navodiť aj psychické problémy, ako je napríklad syndróm vyhorenia a stavy úzkosti. Ako je to možné? Úplne jednoducho. Preťažením svojej mysle. Uvedom si, že ty nie si počítač, ty si človek. Multitasking je manipulátor, ktorý ti kradne tvoju sústredenosť a vnútornú pohodu.
Najjednoduchším spôsobom je plánovanie si svojej práce a tiež si určí svoje priority. Nezapĺňaj svoju myseľ tým, čo nie je v danú chvíľu nutné. Svoju energiu míňaj tam, kde si stanovíš svoje priority a ostatné jednoducho odlož bokom. Vypni si vo svojom mobilnom telefóne upozornenia, ktoré by ťa zbytočne vyrušovali a zaťažovali by tvoju myseľ. Osvoj si ranné meditačné a dychové cvičenia. Tieto dychové cvičenia sú určené na znižovanie stresu, stíšenie mysle a trénuješ si nimi svoju sústredenosť a koncentráciu.
Ďalším a veľmi účinným prostriedkom na minimalizovanie multitaskingu je koučing. Okrem toho, že ti osobný kouč dá rady, tak ťa aj naučí, ako pracovať so svojou mysľou a sústredenosťou. Naučí ťa sústrediť svoju myseľ tak, aby to bolo prospešné pre tvoju produktivitu, koncentráciu a pre teba ako celok.